A Vitaminin Faydaları Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur

A vitamini sağlıklı gözler ve güzel bir cilt için vazgeçilmezdir. Cilt problemleri yaşıyorsanız öncelikli olarak a vitamini içeren yiyecekler tüketerek  bu sorununuzu çözebilirsiniz. Peki A vitaminin faydaları nelerdir ve hangi besinlerden A vitamini alabilirsiniz?A vitaminin faydaları

A vitamini öncelikle olarak gece görmemizi mümkün kılan pigmentlerin oluşumuna katılır. Cilt, mukoza ve burun sağlında önemli rol oynar. Solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Akciğer sağlığı ve ceninlerin gelişimi için gerekli vitaminlerdendir. Kemik gelişimi sağlığında da önemli yer tutar.

A vitamini eksikliği durumunda öncelikli olarak cilt problemleri görülür. Solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı hassasiyet görülebilir.  Eksikliğin ciddi boyutlara ulaşması durumunda görme bozuklukları, gece körlüğü ve ilerleyen aşamalarda körlük oluşur.  A vitamini eksikliğinde görülen bir diğer durum ise kemik gelişimi sağlında ki bozukluklardır.  Günümüzde A vitamini eksikliği nedeniyle her bir milyon çocuktan iki yüz elli bini kör olmaktadır.

 

A vitamini yağda çözülen bir vitaminidir bu nedenle yağ emilimi sendromu olan kişilerde ciddi A vitamini eksiklikleri görülebilir. Bunun dışında vejetaryenler özellikle katı vejetaryenler, şeker hastaları, yağ emilim dengesini bozan ilaçlar kullananlar ve yakın zamanda ateşli hastalık geçirenlerde de A vitamini eksikliği görülebilir. Bu kişiler A vitamini içeren yiyecekleri bolca tüketerek ve multi-vitamin kullanarak klinik semptomlardan kurtulabilirler.

A vitamini bulunan besinler ise; kuzu ciğeri, havuç,süt, yumurta, peynir, yoğurt, biftek, tereyağı, margarin ve yeşil sebzelerdir.