Cilt Bakım Önerileri

Güzel ve sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Tavsiyelerimize uyarak, cildinizin daha sağlıklı olmasını ve daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikli olarak cildinizi çevrenin kötü etkilerinden, kurumalardan dökülmelerden korumak için size bazı tavsiyelerimiz olacak.

Sağlıklı Bir Cilt İçin:Cilt Bakim Onerileri

  • Sıcağa karşı cildinizi koruyun. Yaz havalarında vücudun yağ dengesi bozulur. Bu sorunu halletmek için az yağlı nemlendiriciler, fondötenler tercih edin. Cildiniz hala yağlı görünüyorsa, yüzünüz alın, burun ve çene kısmını alkolsüz bir tonik ile her sabah temizleyin.
  • Güneşin zararlı etkilerine karşı önlem alın. Bronzlaşmış olsanız bile, hava kapalı olsa ya da siz çoğunlukta gölgede bir gün geçirecekseniz bile hergün yaz aylarında cildinizi bir güneş koruma kremiyle korumalısınız. Bu kremin derecesi en az 15 spf olmalıdır.
  • Dudaklarınıza bakım yapın. Dudaklar vücudun güneşe karşı en hassas bölgesidir. Bu nedenle güneşe karşı koruma altına almak için ayrı bir özen göstermeli ve dudaklarınıza spfsi bulunan kremlerle yada rujlarla koruma altına almalısınız.

Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Sigara ve Alkol: Bu iki etkende vücudu zehirlediği gibi cilde de zarar verir. Özellikle sigara gözeneklerin kapanmasına ve siyah noktaların çoğalmasına neden olmakla birlikte ağız çevresindeki kırışıkların daha kolay belirmesine neden olur.
  • Yetersiz Uyku: Düzensiz uyumayan ve uykunuzu iyi alamayan biriyseniz zaten cildinizde yanlış giden birşeylerin olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Uykuyu iyi alamamak ya da uykusuz kalmak hemen cildin gevşemesine ve renginin solmasına neden olur. Bu nedenle uyku düzeninize dikkat etmeli, uykunuzu iyi almalısınız. Bunu düzeltemiyorsanız sabahları yüzünüze soğuk su çarparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
  • Makyaj: Makyajın temizlenmesi oldukça önemli bir unsurdur cilt güzelliği açısından.  Makyajınızı temizlemezseniz ya da iyi temizleyemezseniz cildinizdeki zararlı toksinlerin atılmasını engellersiniz ve cildiniz sağlıklığını yitirmeye başlar.Bu durumda akne, sivilce, siyah nokta, lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Göz makyajının temizlenmemesi kirpiklere zarar verip, çeşitli göz enfeksiyonlarına neden olabilir.
  • Sivilceleri Sıkmak: Sivillerle oynamak, cilt dokunuza çok büyük zarar vermektedir.. Enfeksiyon kapmanız durumunda sivilce giderek büyür, daha sonra da yerinde iz kalabilir. Bu sebeple sivilcelerinizi sıkmayın bunun yerine bu bölgeye antiseptik bir krem sürerek sivilcenin yok olmasını bekleyin.