D Vitamini ve İşlevleri

D vitamini güneş ışınlarıyla beraber aktif olan ve kemiklerin kalsiyum emilimi açısından hayati önem taşıyan bir vitamindir.  D2 vitamini ve D3 vitamini olmak üzere iki çeşidi vardır.  Çocukların yetişkinlerden daha çok ihtiyaç duyduğu tek vitamindir. Peki D vitaminin vücut için hayati önem taşıyan bu görevleri nelerdir? Hangi besinlerde D vitamini bulunur? D vitamini eksikliğinde ne gibi sorunlarla karşılaşırız?D Vitamini ve İşlevleri

D Vitaminin Görevleri

D vitamini vücutta kalsiyumu kontrol eden bir hormona çevrilir. Kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve kemiklerin ihtiyaç duyduğu bu minerallerin iletilmesiyle görevlidir. Kemiklerin kalsiyumu daha kolay alınabilmesini sağlar.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği durumunda çocuklarda raşitizm adı verilen bir hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık çocukların kemiklerinin gelişimi engeller, dengelerini bozar. Kafa tasında görülen yumuşamalar, ilk dişin çıkışının gecikmesi, duruş bozuklukları, yürürken kemiklerin anormal eğilmeleri bu hastalığın etkileridir.

Yetişkinlerde ise D vitamini eksikliği kemik yumuşamasına yani osteomalasiye neden olur. Bu hastalıkta kemikler yumuşar ve kolay kırılabilir hale gelir. Ancak bu iki hastalıkta gelişmiş ülkelerde nadir görülen hastalıklardır. Halk sağlığı açısından çocuklarda D vitamini eksikliği gözlem altında tutulur. D vitamini desteğine erişmek daha kolaydır.

D Vitamini İçeren Besinler

Somon, morina balığı, ringa balığı, süt, peynir, çedar ve yumurta D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

D Vitamini Desteği

D vitamini eksikliği tehlikesi altında olan aşağıda sayacağımız insan gruplarının D vitamini desteği almaları önerilir:

  • Hayvansal ürünleri tüketmeyenler, katı vejetaryenler
  • Kapalı kıyafet giyen ve D vitamini içeren besinleri tüketmeyen kültürlere mensup kişiler
  • Kış aylarında emziren ve sütünde D vitamini eksikliği bulunan anneler
  • Eve bağımlı ve az yeme alışkanlığı olan yaşlılarla hastalar