E Vitamini ve Yararları

E vitamini vücutta bir çok önemli görevi bulunan bir vitamindir. Özellikle anti-oksidan görevi yaparak serbest radikallerle savaşarak, bizi bir çok tehlikeli ve ölümcül hastalığa karşı korumaya almaktadır. Bu vitamin yağda çözünür ve içerisinde alfa, beta, delta ve gamma tokoferol olmak üzere dört öge bulundurur. Peki bu vitaminin görevleri nelerdir, hangi hastalıklara karşı bizi korur ve hangi besinler E vitamini bakımından zengindir?e-vitamini-ve-yararlari

E Vitaminin Görevleri

E vitamini vücudumuzda çok güçlü bir anti-oksidan görevi yapar. Serbest radikallerle savaşır. Hücre duvarındaki lipitleri ve hücre zarını korur.  Kasların oksijen ihtiyacını azaltarak daha çok egzersiz yapmalarına olanak sağlar. Güçlü nörolojik etkileri de vardır; sinirlerin ve kasların dejenerasyonunu engeller.

E Vitamininin Bulunduğu Besinler

Buğday özü, aspur, ayçiçeği, ayçiçek yağı, badem, buğday özü, margarin, ıspanak, yer fıstığı, yer fıstığı yağı, tereyağı, kuş konmaz, muz, brokoli ve çilek E vitamini bakımından zengin besinlerdir. Dondurma ve kızartma işlemleri bu besinlerin vitamin değerlerinin düşmesine neden olmaktadır.

E Vitamini Desteği

E vitamini desteğinin önlediği düşünülen hastalıklar:

Kanser,

Katarakt,

Kalp hastalıkları,

Damar hastalıkları,

Dolaşım bozuklukları,

Meme hastalıkları,

Parkinson hastalığı

E vitamini desteğinin tedavi olarak kullanıldığı durumlar

Adet öncesi gerginlik ( özellikle eşekotu ile birlikte)

Yetersiz dolaşım, genişlemiş damarlari

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

E vitamini desteği, kan pıhtılaşmasına karşı ilaç alanların, diyabet hastalığı bulunanların, hipotiroidlilerin doktor gözetimi altında alması gereken bir destektir.