Sağlıklı Beslenme

saglikli beslenmeSağlıklı beslenme ne demektir? Vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak besin değerine sahip, sizi aç bırakmayacak ancak kilo almanıza da neden olmayacak dengede bir programla beslenmek sağlıklı beslenme olarak adlandırılabilir. Bir beslenme programında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük vitamin, mineral ve diğer besin öğeleri bulunmalıdır. Eğer beslenme programınız dengesiz ise vitamin eksiklikleri ya da  fazlalıklarından doğan sağlık problemleri yaşabilecebileceğiniz gibi yağ ve karbonhidrat fazlalıkları nedeniyle de fazla kilo sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Hayat kalitenizi arttırmak, daha zinde ve mutlu günler geçirmek için yedikleriniz çok önemlidir. Yedikleriniz hayatınızı belirler. Türk toplumunun beslenme alışkanlıkları genel olarak yağlı, tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden oluştuğu için, hamur işleri beslenme programımızda büyük yer tuttuğu için, bireyler genel olarak düzensiz ve sağlıksız beslenmektedir. Modern zamanların getirisi olan, çabuk  yemekler ise hem kimyasallar bakımından hem de yağ oranları açısından oldukça yüksek olduğundan yeni beslenme şekli de çok iç açıcı değildir.

Gün içerisinde meyve sebze tüketimini arttırmak. Yağ alımınızı azaltmak sağlıklı bir beslenme programı için yapabileceğiniz ilk şeydir.  Özellikle yağ ve karbonhidrat dengesi fazla kilolara karşı korunmak için ve fazla kilolardan kurtulmak için dikkat etmeniz gereken ilk şeydir.  Yağ alımınızı azaltmak için yemeklerin pişiriliş tekniklerine dikkat etmelisiniz. Kızartmalar uzak durmanız gereken yemekler iken, haşlama ve ızgara sizin yakın olmanız gereken yemeklerdir. Bunun yanında gün içerisinde en az 2,5 litre su içmeli, su içmeyi unutmamalısınız. Vitaminlerin minerallerin çözülmesi açısından hem doymamış yağ, hem de su alımınız çok önemlidir. Bu nedenle balık tüketimi de sağlıklı beslenmede önemlidir. Özellikle omega-3 bakımından zengin yapıda olan besinleri tercih etmelisiniz.