Sıfır Beden Olma Takıntısı Öldürüyor!

Son birkaç yıl içinde daha sık duymaya başladığımız Anoreksiya (kilo alma korkusuyla yemek yeme bozukluğu) psikolojik bir sorun olarak kişiyi ölüme kadar sürükleyen bir yeme bozukluğudur. ‘Sıfır Beden’ olma arzusuyla bu hastalığa yakalanan yüzlerce kişi, hayatını kaybetmiştir. Yaşam kalitesini ve sağlığını ciddi ölçüde etkileyen bu hastalık, genellikle gençlik çağlarında görülen bir rahatsızlıktır. Yoğun bir kilo alma korkusu ile başlayan ve aşırı kısıtlar ve ilerleyen süreçte hiçbir şey yiyememe olarak devam eden Anoreksiya, özellikle genç kızları tehdit etmektedir.

fft7_mf74085712 Gizli İşaret

Gençlik çağlarında başlayan anoreksi genellikle kadınlarda daha sık görülen ölümcül bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedavinin hayat kurtarıcı rol oynadığı Anoreksiya bazı belirgin özellikler gösterir. Ünlü Amerikan medya kuruluşu CBS, iştahsızlık olarak bilinen ve kadınların sağlığını tehdit eden anoreksiya hastalığının gizli işaretlerini araştırdı ve ortaya şaşırtıcı gerçekler çıktı. İşaretlerin önemini vurgulayan uzmanlar, anokreksiyada kişinin olmadığı halde kendini şişman hissetmesi ve bunu takıntı haline getirdiğinin altı çiziliyor. Bu takıntıya saplanarak, abartılı bir rejime başlayan hastalar aşırı zayıflıyor ve hayati tehlike söz konusu olabiliyor. İşte beslenme uzmanların araştırmaları sonucu ölüm diyeti olarak da adlandırılan anoreksiya belirtileri, hastalığın 12 gizli işareti:

Çarpıtılmış beden imajı: Bu hastalığa yakalanan kadınlar, vücutları aşırı incelse de, hâlâ şişman olduklarından söz eder ve kilo almaktan yakındığını yineler.

Kalın giyinmek: Anokreksiya olan genç kadınlar kalın giyinerek genellikle kilo kayıplarını gizlemeye çalışır. Anoreksiya hastası kalın giyindiği halde üşüdüğünü söyler.

Sosyal hayattan çekilmek: Anoreksiya hastası genç kadınlar arkadaşlarından ve sosyal faaliyetlerden uzaklaşır; neşesiz ruh haline bürünür.

Tuhaf yeme alışkanlıkları: Eğer anoreksiya hastası öğün esnasında yemekten ziyade çatal bıçağıyla daha çok meşgul oluyorsa, çiğnemeyi uzatıyor ve sürekli düşük kalorili gıdaları tercih ediyorsa bunlar hastalık belirtisi olabilir.

Egzersiz takıntısı: Anoreksiya hastası kalori yakmak için egzersizi saplantı haline getirir. Oturduğunda da sık sık ayaklarını oynatır.

Kendi başına yemek: Eğer yemeği özel odalarında ve yalnız yemeyi tercih ediyorlarsa bu yeme tarzlarını başkalarından gizleme çabası anlamına gelir.

Adetten kesilme: Aşırı kilo kaybına yol açtığı için kadınlarda adet dönemlerinin sona ermesini tetikleyebilir.

Soluk cilt: Sağlıklı bir kadının ten rengi normaldir. Soluk bir ten rengi hastalık belirtisi olabilir. Ayrıca saçlar da cansızlaşır.

Kabız giderici ilaç kullanmak: Bazı kadınlar, kilo kaybını hızlandırmak için kabız giderici müshil ilaçları gereğinden fazla kullanıyor.

Fazla yumuşak cilt: Doktorlara göre bu aşırı zayıflama sonucu ısı kaybına karşı vücudun kendini koruma önlemi olarak tanımlanıyor.

Şiddetli mide ağrıları: Kusmanın da görüldüğü bu rahatsızlığa midenin uzun süre boş kalması yol açıyor.

Yiyecek saplantısı: Anoreksiya hastası genç kadınlar, yemek tariflerine aşırı ilgi gösterir. Yiyecekler konusunda saplantıları oluşur.