Temiz bir cilt için 7 besin!

Uzman diyetisyen Keith-Thomas Ayoob, diyetinizi gözden geçirmenizi söylüyor. Ayoob, “Cildiniz bir organdır. Yaşayan bir dokudur ve diğer organlarınız gibi cildiniz de beslenmeye ihtiyaç duyar.” Diye açıklıyor.

İşte cildi sağlıklı beslemenin 9 altın kuralı…

sağlıklı cilt

Domates

Uzman diyetisyen ve beslenme uzmanı Kaleigh McMordie, domatesin cildinizi zararlı UV hasarından koruyabildiğini söylüyor.

cilde yararlı besinler

Yeşil ve sarı biber

Yılın en sıcak günlerinde ızgara yapmaktan hoşlanıyorsanız, barbekünüzü tamamlamak için menünüze sezon içi yeşil veya sarı biberleri de ekleyin.  Beslenme uzmanı Amy Gorin’in de belirttiği gibi, bu sebzeler, bir araştırmaya göre, kırışıklıkları azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca Gorin, biberleri çiğ tercih etmenizin daha işlevsel olabileceğini de öneriyor.

cilt sağlığı için vitamin

Buzlu kahve

Gorin, kahvenin melanom (cilt kanseri) riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. “Kahve içindeki kafein ve polifenoller, UVB ışınlarının neden olduğu cilt kanserine karşı bazı koruyucu faydalar sağlayabilir” diye açıklıyor.

cilt sağlığı için yapılması gerekenler

Su

Gorin, cilt tonunuzda ve teninizde canlı bir denge sürdürmek için tüketeceğiniz tüm içeceklerin veya yiyeceklerin hiçbirinin su ile kıyaslanamayacağını söylüyor. Nemli olduğunuzda, cildiniz nemli, taze ve berraktır, ancak vücudunuzun ihtiyacı olan suya ihtiyacınız olmadığında, cildiniz yorgun, kuru ve pütürlü görünebilir.

cilt sağlığı birliği

Çilekler

Bir fincan çilek, vücudunuzun bir gün içinde ihtiyaç duyduğu C vitamininin yüzde 100’ünü verir ayrıca gençliğinizi de korur.

cilt sağlığı için besinler

Ay çekirdeği

McMordie’ye göre; Ayçiçek çekirdeğinin bir porsiyonu, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 37’sini gideriyor. E vitamininin, akne derisini temizlemeye yardımcı olan bağışıklık fonksiyonunu artırmaya da yardımcı olduğunu öne sürüyor.

porselen cildin sırrı

Yapraklı yeşillikler

Salatalar için yapraklı yeşillikleri toplayın ya da satın alın. Aynı zamanda, cilt sağlığı için hayati önem taşıyan, bol miktarda C ve A vitamini de içerirler.

Bizi bu kelimelerden buldunuz:
bebek gibi bir cilt için krem, bebek gibi bir cilde sahip olmak için ne yapmalıyız, porselen cilde sahip olmak için, bebek gibi bir cilt için ne yapılmalı, cildi bebek gibi yapan krem, kusursuz bir cilt için yapılması gerekenler ,bebek gibi cilt nasıl olur, pürüzsüz bir cilt için