Açlığı Bertaraf Eden 7 Güçlü Gıda

Açlığı bastırmaya çalışmak, özellikle bir sürü lezzetli atıştırmalık varken ve bu atıştırmalıklara ulaşmak çok kolay iken elbette çok zor olabilir. Ancak avakado, fasulye, yulaf ezmesi, fıstık, et, elma ve kereviz gibi açlık çekmenizi engelleyebilecek çok sayıda gıda var.

Açlık Nedir?

Hepimiz açığın nasıl hissettirdiğini biliyoruz, midemiz guruldarken gözümüzden geçen yiyeceklere duyduğumuz o isteği bastırmak oldukça zordur. Açlık, vücuda daha fazla besin ihtiyacının olduğunu söyleyen sinyaller gönderen bir hormon olan ghrel’in salgılanmasından kaynaklanıyor. Bu hormona karşılık Leptin hormonu ise, beyne vücudun doyduğunu söylenen hormonun adıdır. Açlık için ya yeteri kadar gıda yememişsinizdir ya da doğru yiyecek tüketmiyorsunuzdur.
Kilo vermek için mücadele eden bir kişinin en büyük problemi açlık ile savaşmak olduğu bilinenen bir gerçektir ve büyük sorun teşkil eder. Özellikle yemek istediği şeyler atıştırmalıklar ise kendisini çok zor tutar. Bu nedenden dolayı sizi tok hissettiren, açlıktan kurtarmayı sağlayan gıdalar kilo vermek için çabalayan kişiler için önemlidir. Ghrelin salınmasını devre dışı bırakarak, leptin salınımını arttırarak veya sindirim sürecini yavaşlatarak besin alımını düzenleyebilecek, iştahınızı çabucak bastırabilecek birçok gıdalar var. Şimdi, açlığı ortadan kaldırmak için en iyi gıdalardan bazılarına bir göz atalım.

Açlığı Bertaraf Etmek İçin Gıdalar

Açlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olan birçok gıdayı kolayca bulabilirsiniz ve bu en etkili gıdalardan bazıları kereviz, fındık, avokado ve fasulye içerir.

Kereviz

Birçok kişi Kereviz’e işe yaramaz bir gıda diye bakılsa da, gerçek şu ki, bu sebzenin de içerisinde bulundurduğu özel bir şeyler var. Besin değerinde düşük kalorili olması, çoğunun sudan oluşması ve lifli yapısının oldukça fazla olması kerevizi özel yapan durumlardandır. Eğer çok aç hissediyorsanız 8 kalorilik kereviz yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz.

Fındık

Diyetimizde faydalı olarak belirttiğimiz tekli doymamış yağ asitleri, fındıkların içerisinde bol miktarda bulunur. Vücuda enerji veren fındıkların günde bir avuç yenilmesi yeterlidir. Açlık bastırma etkisi 30 dakika içerisinde belki daha hızlı etki edecektir.

Fasulyeler

Baklagiller gibi fasulye ve diğer baklalar, besin elyafı ve protein açısından zengin bir kaynak olduğu için açlık sancılarını gidermek açısından olağanüstüdür. Diyet lifi, sindirim sürecini düzenler ve sindirim sürecini yavaşlatır, daha uzun süre tok hissetmenizi ve düzenli besin alımı sağlamayı garanti eden, mide asitlerinin salgılanmasını engelleyebilen üretimini artırdığı bilinir. Yüksek protein seviyeleri de enerjiye dönüştürülür, böylelikle vücut tarafından ghrelin salınmasını önleyerek daha fazla besleyici talep edilir.

AÇlık nasıl bastırılır

Et

Dünyadaki birçok insan için en önemli protein kaynağı olan et, açlık için çok etkili bir çözümdür. Bir elinizde cips bir elinizde pizza ile gezmek yerine, sığır eti, tavuk ya da balık yemek daha iyi bir seçenek olacaktır. Tok olmanızı sağlayacak olan etler sizlerin kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Avokado

Doymamış yağlar söz konusu olduğunda, birçok insan avokado göz ardı etmelidir, ancak açlıktan kurtulmanın ve vücudun ihtiyacı olan tüm besin maddelerini vermenin çok etkili bir yolu olduğu için yapmamalıdırlar. Doymamış yağlar, dolgun olduğunu beyne bir sinyal gönderirken, aynı zamanda kolesterol seviyelerini dengelemeye ve kilo vermeyi teşvik etmeye yardımcı olur.

Yulaf ezmesi

Kompleks karbonhidratlar iştahı bastırmaya gelince oldukça sık tercih edilirler, çünkü bu karbonhidrat tipleri “basit şekerler” in aksine vücutta işlenmesi ve sindirilmesi daha uzun sürebilir.

Elmalar

Birçok meyve ve sebze, diyet liflerinin yüksek seviyelerine bağlı olarak açlık üzerinde olumlu bir etkisi olabilir ve elmalar da istisna değildir. Elmalar “açlık” hormonlarının salınmasını yavaşlatabilir. Ayrıca, iştahı doğrudan baskı altında tuttuğu düşünülen, pektin adı verilen çok özel bir lif türü nedeniyle elmalar diğer meyvelerden ayrı dururlar. Bundan dolayı diyetinizde her gün elma yemeye dikkat edin.