Anoreksiya Nedir? Anoreksiya Belirtileri ve Nedenleri?

Yeme bozuklukları nedir, nasıl başlar ve kişileri nasıl etkiler birlikte bu yazımızda inceleyeceğiz. Yemek yeme istediği aslında bir mutluluktur.Pek çoğumuz fazla yemek yeme isteğinden yakınırken iştahsızlık ve yemek yeme isteğinin olmaması da normal hayatımızı olumsuz manada etkileyen ve hayat kalitemizi düşüren önemli bir bozukluk. Peki iştahsızlıkla seyreden aşırı zayıflık neye yol açıyor ve bu duruma nasıl müdahale edilmeli.

anoreksia-nevrosa

Anoreksiya aşırı zayıflığa yol açan ve sosyal ve kültürel anlamda üst düzey ailelerde raslanan şişmanlıktan utanma çok yemekten utanma ve suçluluk duygusunun yarattığı yeme bozukluğudur. Genç kesimde daha sık rastlanır. Mankenlerde, oyuncularda, hosteslerde görülme sıklığı fazladır. Yeme bozukluğu beraberinde asosyallik, anksiyete, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklarda geliştirir.

anoreksia-nedir

Yeme bozukluğu kalıtsal olarak ortaya çıkmakla beraber çevresel faktörlerle de ortaya çıkar. Çünkü bireyler zayıf ve kendince güzel olduğunu düşündüğü bireyle rgibi olmak ister yemek yemek tiksinti duyduğu bir olay haline gelir.Bu aşırı kilo kaybı ise beyinde geri dönüşü olmayan hasarlar
bırakabilmektedir. Kişiler zayıf olsalar dahi kilo alma korkusu ve takıntısıyla yemek yemeyi reddederler.Şişmanlık onlar için ürkiticidir her gün tartılır ve beğendikleri zayıf insanların kilolarına inmek isterler ve kısa sürede çok fazla kilo kaybederler. Hiperaktiflik depresiflik algı bozulması saç dökülmesi gibi pek çok problemle karşılaşırlar.

anoreksia-zayiflik-rahatsizligi

Anoreksiya yeme bozukluğu görülen kişiler en kısa zamanda profesyonel yardım almalıdır. Yardıma ihtiyacı olmadıklarını belirtirler ama mutlaka yardım almalıdırlar.Tedaviden sonra da tekrarlama olasılığı vardır ve kontrol altında tutulmalıdırlar.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

yeme bozuklukları, yeme bozukluğu testi, yeme bozuklukları dsm 5, yeme bozuklukları kitap, yeme bozukluğu çeşitleri, tıkınırcasına yeme bozukluğu ilaç, yeme bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar, sınıflandırılamayan yeme bozuklukları,anoreksiya tedavisi, anoreksiya belirtileri, anoreksiya bulimia, anoreksiya hikayeleri, anoreksiya ekşi, anoreksiya nervoza beslenme tedavisi, anoreksiya nervoza, anoreksiya filmleri