Aşırı Terleme Nasıl Engellenebilir?

Sıcak yaz günlerinin en sık karşılaşılan sorunlarından biri olan terleme, bazen günlük yaşamda kabus olabiliyor. Peki aşırı terlee nasıl engellenebilir? aşırı terleme tedavisi nasıl yapılır?

Normal seviyede ki terlemenin aslında çeşitli faydaları olduğuna da dikkat çeken uzmanlar, terlemeyi normal ve aşırı terleme olarak ayırabilirsiniz.  Normal terleme ile vücuttan tuz, üre, asit ve çeşitli toksik maddeler atılmaktadır. Aşırı terlemenin altında hormon veya metabolizma bozuklukları gibi rahatsızlıklar olabilir.

1400530139

Özellikle de ya mevsimlerinde herkesin şikayetçi olduğu terleme, çoğu zaman günlük yaşam kalitemizi olumsuz etkileyebiliyor. Normal ve aşırı terleme olarak iki başlık altında ele alınan terleme ile ilgili problemler karşılaşmamıza da neden olmaktadır.

Stresli durumarda da ter bezleri uyarılır ve vücut ısısında bir atış olmadan terleme artabilir. Normal terlemeyle birlikte az miktarda tuz, üre, ürik asit ve çeşitli toksik maddelerin atıldığını söyleyen kır, ter salgısı yapan bezlerin büyük çoğunluğunun kokusuz ve berrak bir sıvı salgılayan ekrin ter bezleri olduğunu dile getirdiler.

d1

Terlemeninn de günlük hayatı etkileyecek kadar aşırı olması durumuna insanların yüzde 1’inde rastlandığını belitmektediler. Aşırı terleme genelde el, koltuk altı, yüz ve ayak gibi bir yada birkaç bölgede de görülmektedir. Hormon yada metabolizma bozuklukları, enfeksiyonel hastalıklar, psikiyatritk bozukluklar, bazı ilaçların yan etkileri veya aşırı kilo gibi nedenler de aşırı terlemeye neden olabilir. Bu durumda muhakkak altta yatan sorunun tedavisi gereklidir. Terlemeyi önleyici kozmetik ürünler ise ter ile atılan toksinlerin uzaklaştırılmasını engellendiği gibi, ter bezlerinin ağızlarının kapanmasına ve iltihaplanmalarına neden olabilir.

asiri-terleme-1

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

sağlık, genel sağlık, aşırı terleme tedavisi, aşırı terleme, aşırı terlemeye çözüm, sağlık, terleme tedavisi nasıl yapılır, terlemeyi engellenmenin yolları.