B vitaminlerinin Faydaları ve B vitamini Eksikliği

B vitaminleri çoğunlukla besinlerde birlikte bulunurlar ve bu vitaminlere B kompleks de denir. B vitaminleri etkin sindirim ve sinir sistemin ile ruh sağlığında görev alırlar.Eksiklikleri durumunda ise klinik semptomlar görülür ancak bu durum vitamin destek tedavisi ile iyileştirebilir. Stresli bir hayat  B vitamine olan ihtiyacı arttırır. Peki B vitaminlerinin görevleri nelerdir ve hangi besinlerde bulunurlar? Bu vitaminlerin eksikliklerinde ne gibi sonuçlar ve hastalıklar ortaya çıkar?B vitaminlerinin Faydaları ve B vitamini Eksikliği

B1 (TİAMİN)

En önemi görevi enerji üretimine katılmaktır. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde yer alır. Yağdan alkolden ve karbonhidratlardan enerji oluşumunda rol alır.

B1 Eksikliği: . Alkol kullanımı tiaminin etkisini kaybettirir. B1 eksikliğinin ciddileştiği durumlarda  beriberi denilen ölümcül bir hastalık oluşur. Beriberinin belirtileri iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk,bulantı, kalp ve akciğere hasar verebilecek sıvının vücutta birikmesidir. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise depresyon, hafıza sorunları ve yorgunluk hali görülür.

Bulunduğu besinler: kepekli ekmek, zenginleştirilmiş kahvaltılık  tahıl,maya özü,çedar, peynir,pirinç, patates, süt ve tavuk..

B2 (RİBOFLAVİN)

B2 vitamini oksijen yardımıyla yağlar, proteinler  ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde görev alır.

B2 Eksikliği: B2 vitamini bakımından en zengin besinler hayvansal besinlerdir ve bu nedenle eksiklik tehlikesi altında olanlar et tüketmeyenler ve et tüketimine karşı olan vejetaryenlerdir.  B2 eksikliğinde dudaklarda yanma, ağrı ve kuruma görülebilir. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve görme bozuklukları oluşur.

Bulunduğu besinler: tavuk, buğday özü, peynir, çedar, kuzu ciğeri, süt, yoğurt ve zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl…

B3(NİYASİN)

B3 vitamini B vitamini grubundan bir vitamin olarak iki enzimin oluşmasında görev alır ve yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde etkendir.

B3 Eksikliği:  Niyasinin eksikliğinin ciddi olduğu durumda pelagra hastalığı oluşur. Bu hastalığın en önemli belirtileri güneş gören deri de simetrik yaralar ve sinir sisteminde bozulmaların oluşmalarıdır. Eksikliğin daha hafif olduğu durumlarda ise belirtiler, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve asabiyettir.

Bulunduğu besinler:  kahvaltılık zenginleştirilmiş tahıl, peynir, çedar, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta..

Karaciğer hastalıkları bulunan ve gut, diyabet, mide ülseri, karaciğer hastalıklarına sahip olan kişilerin B3 vitamini desteği kullanmaları tavsiye edilmez.

B5 (PANTOTENİK ASİT)

B5 vitamini de diğer B grubu vitaminleri gibi yiyeceklerin enerjiye dönüşmesinde büyük rol oynar.  Ayrıca sinir sisteminde bazı hormonların çalışmasında , bağışıklık sistemin korunmasında katılımda bulunur. Bunun yanında ise böbrek üstü bezi fonksiyonlarında rol oynar ve antikorların üretiminde de  önemlidir.

B5 Eksikliği:  B5 eksikliğinin bir hastalığa neden olduğu henüz saptanmamıştır.  Eksiklik durumunda sadece baş dönmesi, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, halsizlik görülür.

Bulunduğu besinler :  Maya özü, fındık, maya özü, tavuk, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl ve buğday kepeği..

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Yağ metabolizması, merkezi sinir sistemi aktivitesinde ve hemoglobin üretimde görevlidir. Bunun yanında Protein enzimlerinde de önemli bir yeri vardır.

B6 Eksikliği:  Eksikliği halinde ağız, göz ve burun çevresinde pul pul kabuklu ve yağlı bir cilt oluşumu görülür. Ciddi eksiklik durumlarında beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmalar ve bir tür anemi oluşur. Bu vitamin sinir sistemini rahatlatan bir etkiye sahip olduğundan adet dönemi gerginliğin azaltılmasında da kullanılır.

Bulunduğu besinler: Tüm bitkisel ve hayvansal besinlerde çokça bulunur.

B12 (KOBALAMİN)

B12  kobalt içeren ve ölümcül bir anemiyi önleme yetisine sahip olan bir vitamindir. DNA sentezinde görev alır ve özellikle kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamindir.

B12 Eksikliği:  B12 eksikliği ciddi sonuçlar doğurur. B12 olmazsa ölümcül bir anemi ortaya çıkar. Eksikliği kendisini belirtilerle çok fazla göstermediğinden, gizli gelişir ve geri dönüşü olmayan nörolojik hasarlara neden olur.

Bulunduğu besinler:  B12 vitamini de sadece hayvansal besinlerde bulunur. Bunlar ; kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, maya özü..