C Vitamini Mucizesi

C vitaminin mucizevi bir vitamin olduğunu söylersek hata yapmış olmayız. Bu vitamin vücudu çeşitli hastalıklara karşı korurken, yakalandığınız hastalıkları atlatmanızı daha kolay hale getirir. Bugün dünyada  C vitamini destek vitamini olarak en çok alınan vitamindir. Peki C vitamini vücudumuzda ne gibi görevler yapar, hangi besinler C vitamini bakımından zengindir, hangi hastalıkların tedavisinde C vitaminden destek alınır?C Vitamini Mucizesi

Görevleri:

  • Kolajen oluşturmak
  • Büyüme, doku onarımı ve yara iyileştirilmesini sağlamak
  • Antikor yapımı ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonuna katılmak
  • Böbreküstü bezlerinde bazı hormonların oluşumunda görev almak
  • Demir emilimi ile kemik iliği, dalak ve karaciğerde gerekli demirin biriktirilmesini sağlamak

C vitamini görevlerinin çoğunu güçlü bir anti-oksidan olarak yerine getirir. Serbest radikal olarak adlandırılan kanser ve kalp hastalığına neden olduğu düşünülen tahrip edici moleküllere karşı savaş verir.

Siyah kuş üzümü, yeşil biber, Brüksel lahanası, mango, portakal, lahana, üzüm suyu, tatlı patates, domates, pırasa ve muz C vitamini bakımından zengin besinlerdir.

C vitamini Eksikliği : C vitaminin eksikliği iskorbüt adı verilen bir hastalığa neden olur. Bu hastalığın belirtileri halsizlik, güçsüzlük, huzursuzluk, kas ağrısı, diş eti kanamaları ve dişlerde sallantılar görülmesidir. Ancak bu hastalık günümüzde çok nadir görülmekte ve C vitamini desteği ile kolayca çözülmektedir. Bunun yanında hafif eksikliklerde klinik semptomlar görülmez, bu eksikliğin uzun sürmesi durumunda ise vücut kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmasız kalır.

C vitamini Desteği

C vitamini desteğinin yararlı olduğu çok fazla hastalık vardır bunlardan bazıları şunlardır:

Enfeksiyon : Enfeksiyon seyri sırasında C vitamini düzeyinde düşüş görülür bu nedenle enfekte olan kişilerin vitamin desteği almasında fayda vardır. Yüksek dozda C vitamini alımı, enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

Cerrahi Durumlar ve Kemik Kırılması:  C vitamini ameliyat sonrası yaraların hızlı iyileşmesini sağlar ve kırılan kemiklerin kaynamasında da hayati rol oynar.

Diş Çekimleri: Diş çekiminden önce ve sonra alınan C vitamini diş etlerini eski sağlına kavuşması için çok önemli bir etkendir.

Mide Hastalıkları: C vitamini özellikle ülserin tedavisinde oldukça büyük önem taşır, burada dikkat edilmesi gereken alınan desteğin asitli değil suda eritip içilen bir destek seçilmesidir.