Ertelemeyi yenmenin yolları

Yapmanız gerekenin ne olduğunu biliyorsanız çok önemli bir adım atmışsınız demektir. Pek çok insan kararsızlıklardan, ne istediğini bilememekten dolayı ne yapacağını bilemez durumdadır. Eğer bir karar almanız gerekiyorsa, bunu biliyorsanız önünüzde bir engel yoktur. Ancak bazen ne yapacağınızı bilmenize karşın yapamazsınız. Bir türlü adım atamazsınız. Sürekli almanız gereken kararları ertelersiniz, yapmanız gerekenleri yapmazsınız. Bazen bir e-mail yazmak ya da bir telefon açmak dahi ertelenir. Oysa ki ne yapmanız gerektiğinden eminsinizdir.

Peki ertelemeye karşı ne yapmak gerekir
Ertelemeyi önlemek için bir “yapılacaklar listesi” hazırlamak oldukça yardımcı olacaktır; o halde şimdi size küçük bir yapılacaklar listesi:

Sürekli erteleyen biriyseniz, “yapılacaklar listesi” hazırlayın ve listenize sadık kalın. Adım adım yapmanız gerekenleri uygularsanız, büyük hedefi kısa sürede, hem de beklediğinizden daha az yorularak, ulaşabilirsiniz. Ders çalışmaktan ofis işlerine; çocuk bakımından aile ilişkilerine; alış verişten ev işlerine kadar her şeyi listeleyin ve sadece sıradaki maddeye odaklanın. Hayata dair büyük hedeflerinizi de planlamanız size çok yardımcı olacaktır.

Büyük planlardan söz etmişken, hedeflerinizin ulaşılabilir hedefler olmasına dikkat edin
Siz içten içe en büyük hedefi isteyebilirsiniz tabi ki ama önemli olan büyük hedefe ulaşmanızı sağlayacak küçük hedeflere ulaşmanızdır. Eğer erteleyen biriyseniz büyük hedef için hareket etmek bir yana, küçük hedeflere de ulaşmayı eteliyorsunuzdur. Parkeleri değiştirip, duvarları boyamadan önce yerdeki yastığı kaldırarak işe başlayabilirsiniz.

Erteleyen bir yönünüz olduğunu görmeniz ve bunu kabul etmeniz gerekiyor. Erteleyen biri olduğunuzu kabul edin ve ertelemekten vazgeçmeyi ertelemeyin. Sorunlar tanımlandıkça çözülmesi daha kolay olur. Neleri ertelediğinizi, neden ertelediğinizi, ertelediklerinizin sonuçlarını düşünün.

Kendi kendinize edindiğiniz inançlarınızdan kurtulun
Şunu şurada yapamıyorsam, yapmam” demek, en kolay erteleme yöntemidir. “Kapalı havada mutsuz olurum ve hiçbir şey yapamam” demek size hiçbir zaman yardımcı olacak bir düşünce biçimi değildir.

Eğer başkalarının sizden beklediklerini erteliyorsanız burada erteleyici bir yönünüzün mü olduğu yoksa sizden yardım bekleyenlerin ihtiyacını karşılamak istemediğiniz mi asıl sorun saptanmalıdır. Kendinize dürüst olun “bunu onun (ya da onlar) için yapmak istemiyorum” deyin ve gerçekleştiremeyeceğiniz konuyu karşı tarafa aktarın. Böylece hem siz sürekli bir şeyleri ertelediğiniz hissinden kurtulmuş olursunuz hem de karşı taraf sizi suçlamaktan vazgeçer.

Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin
Bazen enerjiniz olmadığında da bazı şeyleri erteliyor olabilirsiniz. Metabolizmanızın sağlıklı çalışıyor olması hayata dört elle sarılmanızda, daha istekli olmanızda önemli bir rol oynamaktadır.

Yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Bu şekilde motivasyonunuz artacak ve diğer yapmanız gerekenler için daha fazla istek duyacaksınız.