Guarana Nedir? Ne İşe Yarar?

Guarana özleri popüler enerji takviyeleri haline gelmiştir, ancak bu güçlü bileşiği kullanmaya başlamadan önce, tüm potansiyel etkilerini anlamak önemlidir

Guarana Nedir?

Guarana, Paullinia cupana olarak bilinen ve aynı çileğin tohumlarından elde edilen ekstrenin adının yanı sıra Güney Amerika’ya özgü bir çiçekli bitkinin adıdır. Guarana meyvesi, küçük bir greyfurta benziyor ve renk olarak turuncudan kahverengiye kadar değişebilir. Bu kümelenmiş meyveler, çevrelenmiş tek bir tohum içerir, ancak olgunlaştığı zaman, tohum genellikle açık veya açığa çıkar. Tohumlar ya bir hamur haline getirilir ya da kahve çekirdeklerine benzer şekilde demlenir.

Bu madde yerli insanlar tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır ve yaygın olarak uyarıcı madde olarak bilinir. Bu tohumlardaki kafeinin yüksek konsantrasyonu – kahveden bile daha yüksek – merkezi sinir sistemine bir destek olarak son derece popülerdir. Birçok enerji içeceği ve takviyesinde bulunması nedeniyle son yıllarda guarana ile ilgili birçok tartışma olmuştur. Genel olarak, orta dozda alındığında, bu uyarıcı madde güvenli kabul edilir.

Guarana Besin Değerleri

Beslenme söz konusu olduğunda, guarana tohumları vitaminler veya mineraller bakımından zengin değildir ya da çok çeşitlidir, ancak bu tohumlar kahve içerisindeki kafein konsantrasyonunun iki katından fazla kafein içerir. Ayrıca, bu tohumlarda önemli miktarda kateşinler ve epikateşinler, ayrıca yeşil çayda bulunan güçlü antioksidanlar vardır.

 

Guarana Sağlık yararları

Guarana’nın en büyük faydaları arasında, vücudu detoksifiye etme, iştahı bastırma, cinsel tansiyonu artırma ve kalbi koruma becerisi sayılabilir.

Enerji ve Metabolizma

Herhangi bir diğer uyarıcı gibi, bu ek enerji seviyenizi artırabilir ve yağ yakma ve kilo verme çabalarında yardımcı olabilecek metabolizmanızı harekete geçirebilir. Bundan dolayı Lipogel zayıflama jeli gibi zayıflama ürünleri içerisinde yer alır.

Cilt bakımı

Guaranadaki güçlü antioksidanlar, cilt tonunu iyileştirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca, lekeleri ve yara izlerini gidermeye yardımcı olan bir aydınlatma etkisine sahiptir.

Bu yazı bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: lipogel hangi eczanelerde, lipogel kadınlar kulübü, lipogel fiyat, lipogel zayıflama jeli, lipogel ne işe yarar, lipogel yorumlar, lipogel n11, lipogel nerede satılır, lipogel nasıl kullanılır, lipogel nedir, lipogel, lipogel kullananlar

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.