Hangi spor kaç kalori yakmamızı sağlar?

Tüm Dünya’nın ortak problemlerinden biri olan fazla kilolar, çağın hastalığı olan obezite hastalığına daha fazla yaklaşmamıza neden olmuştur. Birçok hastalığın en temel nedeni olan ve hatta hayati risk taşıyan obezite hastalığı aynı zamanda psikolojik olarak bu durumdan etkilenmemizi ve kendimize olan güveni kaybetmemize neden olmaktadır. Bu nedenle fazla kilolarımızdan kurtulmak ve kendimizi daha mutlu hissetmek için mutlaka en kısa zamanda bazı önlemleri almamız gerekmektedir. Kilo verme konusunda genellikle ilk akla gelen yöntem her zaman için diyet yapmak olmuştur.

Ancak kimi zaman diyet yapmaktan uzak duran, diyet yapmayı işkence olarak gören ve bu nedenle kilo veremeyen birçok kişi diyet dışında yapabileceği farklı yöntemleri denemek ister. Ancak kilo vermeniz konusunda size yardımcı olacak en iyi yöntem diyet yapmaktır. Diyet yapmanın temel amacı gün içerisinde sağlıklı yiyeceklerden az kalori almanız olmuştur. Yakabileceğiniz kadar kaloriyi almanızı sağlayan diyet bu nedenle yakamayacağınız kalorileri almanıza engel olmuştur. Ancak kalori yakmanın diyet yapmak kadar etkili olan bir diğer yöntemide spor yapmanızdır.

Spor yapmak denilince aklımıza yürüyüş yapmaktan, dağ tırmanışına kadar birçok seçenek gelmektedir. Ancak kimi spor dalı az kalori yakmanızı sağlarken kimi spor dalları ise beklediğinizden çok daha fazla kalori yakmanıza neden olmuştur. Fakat az kalori yakan sporu tamamen bırakmanız elbette yanlış bir hareket olacaktır. Çünkü her türlü yapılan spor sizin sağlıklı, dinç bir vücuda sahip olmanıza ve kilo kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle spor yaparken ve spor yapmayı düşünürken hangi sporun size ne kadar kalori yaktıracağını bilmeniz önemlidir.

İşte bazı sporların yaktığı kalori miktarları:

Koşmak: 30 dakika boyunca koşmak 450 kalori yakmanıza yardımcı olur.

Bisiklet sürmek: Yaklaşık yarım saat bisiklet sürmeniz hızına bağlı olarak 300-400 kalori yakmanızı sağlar.

Kaya tırmanışı: Toplam yarım saatlik kaya tırmanışı yapmak 371 kalorinin yakılmasını sağlar.

Yüzme: Yine yarım saat kadar yüzme sizin 360 kalori yakmanızı ve tüm vücut kaslarının aynı anda çalışmasını sağlamaktadır.

Boks: 30 dakika kadar boks yapmanız yaklaşık 325 kalori kaybetmenize yardımcı olur.

Basketbol: Yarım saat basketbol oynamak 288 civarında kaloriyi yakmanızı sağlar.

Tenis: Yine yarım saatlik keyifle oynayacağınız tenis size 250 ile 300 arasında kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Kros kayağı: Yarım saat boyunca kros kayağı yapmanız 270 kalori yakmanıza yardımcı olur.

İp atlamak: 15 dakika boyunca ip atlamak 200 kalori yakmanıza destek olur.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

spor yapmak, kalori yakmak, formda kalmak, ideal kilo, nasıl kilo verebilirim, kilo verme yöntemleri, diyet yapmak, diyet yaparken nelere dikkat etmeli, diyet yapmadan nasıl kilo verilir, diyetsiz kilo verme, sağlıklı kilo verme, spor yapmak kilo verdirir mi, hangi spor kaç kalori yakar, hangi spor kaç kalori yakmamızı sağlar, spor yaparak kaç kalori yakılır, yüzme, basketbol, teniz, kros kayağı, yüzme kaç kalori yakar, basketbol kaç kalori yakar, ip atlamak kaç kalori yakar, boks