Hangi Yiyecekleri Çiğ Yemek Daha Sağlıklı?

Hangi yiyecekler pişirilince besin değerlerini kaybediyor? Çiğ tüketilmesi gereken besinler hangileri? Nasıl yediğimiz de önemli. Yiyecekleri pişirme şeklimiz kalori değerlerini de etkilemektedir. Örneğin, bazı sebzeler çiğ yenildiğinde sağlıklıyken bazılarının da besin değerleri pişirince açığa çıkabiliyor. Kızartma olmadığı sürece sebze yemek her durumda sağlıklı.  Pişmiş yiyecekleri tükettiğimizde daha çok kalori aldığımızı söylüyorlar. Buna göre çiğ gıdalar ile beslenen insanlar ise daha kolay kilo verebiliyor. Neden mi? Pişmiş yiyecekler yumuşamış ve işlem görmüş olduğu için vücudumuz bunları sindirmek için daha az enerji harcıyor.

sebze-cig-yemek-kesmek-mkl

Ancak çiğ tükettiğimizde vücudumuz daha fazla zorlanıyor ve kalori yakıyor. Bu yüzden örneğin daha yumuşak ve kolay sindirilebilen beyaz ekmek yerine daha yoğun olan tam tahıllı ekmeği tercih etmek daha fazla kalori yakmanıza hem de sağlıklı beslenmenize de katkı sağlayabiliyor. Özellikle çiğ yenmesi daha faydalı olan bazı yiyecekler de vardır.

k-vitamin-brokoli-yesil-sebze-mnk

Bunlara geçmeden önce şunu da belirtmek lazım. Bazı yiyecekleri de pişirmiş halde tüketmek gerekmektedir. Mesela çiğ süt yerine pastörize edilmiş süt içmek daha sağlıklıdır. Havuç, ıspanak ve mantar da pişirilmiş zaman içerdikleri bakteriler ölüyor ve antioksidan etkileri de artmaktadır.

kakao113_v-contentgross

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmalarından biri taze ve doğal kuruyemişler ile çekirdekler. Bu besinler çiğ tüketildiğinde hem kolesterolü dengeliyor hem de kalp hastalıklarından koruyor. Pişmiş halde tüketildiğinde besin değerleri dağılıyor ve serbest yağ asitlerine de dönüşüyor. Kansere karşı koruan en iyi yiyeceklerden brokoli, myrosinase adı verilen çok kuvvetli bir enzim içermektedir. Ancak brokoli yüksek sıcaklıkta pişirildiği zaman bu enzim etkisini de kaybetmektedir.