Izgara kilo aldırır mı?

Hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifle ve mızmızlanmadan yediği yiyeceklerden biride ızgara olmuştur. Izgarada pişirilen köfte ya da tavuğa eminim ki hiç biriniz hayır demez hem de keyifle yersiniz. Kimi zaman restoranlar da kimi zaman evimizin bahçesinde kimi zaman ise pikniğe gittiğimizde mutlaka ızgara yapar ve yeriz. Ağırlıklı olarak tavuk ve köfteden yaptığımız ızgara başta çocukların olmak üzere yetişkinlerinde damak zevkine hitap etmiş ve doyasıya yemelerine neden olmuştur.

Ancak diyet yapan, formunu korumak isteyen ya da sağlıklı beslenme kurallarına dikkat eden birçok kişinin ortak sorularından biride ızgaranın kilo aldırıp aldırmama özelliğidir. Izgara yemenin size ne kilo aldıracağını ne de kilo verdireceğini kesin olarak söylemek yanlış olur. Çünkü diğer tüm besinlerde olduğu gibi ızgaranın da fazla tüketilmesi elbette ki kilo almanıza neden olacaktır. Özellikle içerisinde ağırlıklı olarak et bulunan köfte dolayısıyla protein açısından da yüksek olan besinlerden biri olmuştur. Aynı zamanda biraz yağlı olması sebebiyle fazla tüketilmesi durumunda kilo almanıza neden olabilecek köfteyi tüketirken tüketim miktarına dikkat etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde tavuk ızgara içinde geçerli olan fazla tüketim kilo alınmasına neden olabilmektedir. Ancak ızgara tavuklarınızı tavuğun göğüs yani en yağsız kısmından almanız ve yağlamadan baharetlı şekilde ızgaralamanız kilo almanıza neden olmayacaktır. Bu nedenle ızgara tüketirken tüketim miktarının önemli olduğu kadar yağlı ya da yağsız olmasıda diğer önemli konulardan biridir.

Eğer diyetteyseniz ızgaranızı kesinlikle yağsız yapmaya ve et ve tavuğu satın alırken en yağsız bölgelerinden almanız ve yeteri miktarda tüketmeniz kilo almanıza neden olmayacaktır. Bunun dışında ızgara tavuk ve köftenin kalorisinden kısaca bahsetmek gerekirse; 1 tane ızgara köfte 50 kalori, 1 porsiyon yani yaklaşık 100 gram ızgara köfte 200 kaloridir. 1 köfte büyüklüğündeki tavuk ise 109 kaloridir. 1 porsiyon tavuk ızgara tahmini olarak 200 gramdır ve yaklaşık 426 kaloridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, kalori, ızgara, ızgara kaç kalori, ızgara kilo aldırır mı, ızgara kilo yapar mı, ızgara yemek kaç kalori, ızgara yemek kilo yapar mı, ızgara yemek kilo aldırır mı, ızgara tavuk, ızgara köfte, ızgara tavuk kaç kalori, ızgara köfte kaç kalori, ızgara çeşitleri, ızgara köfte ve tavuk, tavuk kaç kalori, ızgara kaç kalori, kalori hesaplama, ızgara yemek kilo almamıza neden olur mu, diyet, diyet yaparken nasıl beslenmeli, diyetteyken ızgara yenilir mi