K Vitamini ve Görevleri

K vitamini vücutta kanın pıhtılaşmasını sağlamak gibi çok önemli bir göreve sahiptir. Bunun dışında bir çok önemli görevi daha olan bu  vitamin yağda çözünmektedir. Yani K vitamini içeren yiyecekleri pişirmek için kızartma doğru bir yöntem değildir.  K vitaminin üretimi bağırsakta bulunan yararlı bakterilerce yapılmaktadır. Peki bu vitaminin ne gibi görevleri vardır, bu görevleri yerine nasıl getirir, eksikliği ve fazlalığı durumda nasıl sonuçlar ortaya çıkar, hangi besinler K vitamini bakımından zengindir?kvitamin1

K Vitamininin Görevleri

K vitamini daha önce söylediğimiz gibi kanın pıhtılaşması gibi önemli bir görevde yer almaktadır. Bu görevini karaciğerin kanın pıhtılaşmasında görevli olan bir madde üretimi sentezine katılarak gerçekleşmektir. Bunun dışında K vitamini karaciğerde glikozun glikojene çevrilmesini sağlar.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Yağ emilimi sendromu yaşayanlar K vitamini eksikliği çekebilmektedir. Ancak en çok görülen eksiklik nedeni gerektiğinden uzun süre kullanılan antibiyotiklerin bağırsaktaki bakterilere zarar vererek K vitamini üretimini ihtiyacın altında kalmasına neden olmasıdır. Bunun dışında karaciğer ve sindirim yolları hastalıkları ve yeme bozuklukları da eksikliğe neden olmaktadır. Yersiz burun ve diş eti kanamaları ve bu kanamaların uzun sürmesi, cilt altında mavi-siyah noktalar, idrarde kan görülmesi gibi semptomlar K vitamini eksikliğinin belirtileridir. K vitamini fazlalığı durumunda ise kan gerektiğinden fazla pıhtılaşacağı için damar tıkanıklığı görülebilir, K vitamini fazlalığı yaşayanların en büyük şikayeti ise göğüs sıkışmasıdır.

K Vitamini İçeren Besinler

Yeşil yapraklı sebzeler K vitamini bakımından oldukça zengindir. Örneğin, ıspanak, lahana, semizotu, maydanoz gibi.. Bunun dışında peynir, kivi, yeşil çay,tahıllar, tereyağı da K vitamini açısından değerli besinlerdir.