Kalsiyumun Vücut İçin Önemi

Kalsiyum insan vücudundan en bol bulunan mineraldir- total vücut ağırlığının %1,5’inden fazlasını oluşturur. Vücuttaki kalsiyumun yaklaşık %99’u kemiklerde kalan %1’i ise yumuşak dokularda bulunur. Kalsiyum emilimi, kesinlikle D vitaminine bağımlıdır; bu yüzden D vitamini ve kalsiyum eksikliği semptomlarıyla aynıdır.Kalsiyum

Hayat için şart olan bir metaldir: bağırsaklardan emilir.ve bu esnada D vitamini gereklidir. Kalsiyum, kemik yapımında kullanır. erişkin insan iskeletinde çoğu ekmek ve sütten edinilmiş 1,25 kg kadar kalsiyum vardır. Kalsiyum  kan pıhtılaşması kas ve sinir çalışması ve verimli kalp faaliyetleri için şarttır. Vücut dokularının kalsiyum dengesiyle, bu maddenin emilim ve atılımını, paratiroid bezlerinin hormonu kontrol eder. Kalsiyum eksikliğinin sonuçları kemiklerde şekil bozukluklarıdır. Düşük kan kalsiyumu tetaniye yol açar. Kanda kronik kalsiyum azlığı, tırnak kırılmaları, saç kuruluğu egzama , zihinsel bozuklukları da beraberinde getirir. Aşırı kan kalsiyumu düzeyleri ise yine akli bozuklukları , iştah azalması, susama, kusma ve halsizliğe yol açar. Bu durumda, böbrek, kan damarları ve göz korneası gibi anormal bölgelerde kalsiyum birikebilir.

 

Kalsiyum eksikliğinden şüphelenen herkes kalsiyum desteği alabilirler.

  • Vejetaryanlar, özellikle katı vejetaryenler.
  • Ailesinde kemik erimesi bulgusu bulunan genç hanımlar.
  • Hamile ve emziren kadınlar.
  • Kalsiyumu azaltan alüminyum içerikli antasit kullananlar.

Kalsiyum; Süt tozu, peynir, çedar, sardalye, tofu, kuru incir, süt, suteresi, doğal yoğurt,Yer fıstığı, lahana, ekmek, yumurta, balıkta bulunur.