Karatay Diyeti ile Kilo Vermek

Ortaya Nasıl Çıktı?Karatay Diyeti ile Kilo Vermek

Uzun zamandır  yurtdışında yaşayan Prof. Dr. Canan Karatay her halkın kendisine ait bir beslenme tarzı olduğunu gördüğünü belirtiyor. Türk halkının beslenme alışkanlıklarıyla yurt dışındaki beslenme alışkanlıklarının farklılıklarını uzaktan izleme fırsatı olduğundan,gözlemleri sonucunda bu diyetin ortaya çıktığını söylüyor.

Türk halkı için uygun diyet programı oluşturmak istediğini belirten Karatay, beslenme alışkanlıklarımızda ki temel sorunun ne olduğunu bilmek istediğini ve araştırmalarını bu konuya yoğunlaştırmış.  Karatay’ ın belirlediği problemlerden biri de hareketsizlik. Türk halkı genel olarak spor yapmaktan uzak ve pasif bir hayat yaşmakta. Bunun yanında Türk insanı unlu mamüllere çok düşkün olması var. Günlük hayatta tükettiğimiz ekmekler tuz oranı açısından da oldukça yüksek bir yapıda olduğudan bu durum bizde halsizlik yorgunluk gibi sıkıntılarla baş etmemize neden oluyor.  Bunun yanında Türkiye’de kuru yemişlerden uzak durulurken meyve tüketiminde ise aşırıya kaçıldığı gözleniyor.

Karatay Diyetinin Farkları Nelerdir?

Karatay diyeti Türk halkının beslenme düzenine Türkiye’de yetişen sebze ve meyvelere göre düzenlenen bir diyet. Çeviri diyetler hem geleneksel olarak bize uymaz  hem de bölgesel beslenmeye göre değişiklik göstermesi gerekirken bu değişiklikten geri kalır. Bu nedenle bize ait olan yiyeceklerden üretilmiş ve düzenlenmiş bu diyet, geleneksel olarak alışık olduğumuz tatlardan uzak kalmadan kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Karatay diyeti kesinlikle aç kalınmasına karşıdır. Çünkü aç kalınarak yapılan diyetler vücudu bir dinlenme moduna sokar, bu moddan çıkıldığında ise vücut ihtiyaç duyulandan fazlasını istediğinden verdiğiniz kiloları daha fazla geri alma problemiyle karşılaşırsınız. Karatay diyetinde ise önce vücutta yağ birikmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor daha sonra vücut  yağ depolamamaya alıştığında ise artık sabit yağların eritilmesi ve kilo verme için çalışmalar yapılabiliyor. Karatay diyetinde ki tüm besinler doğal ve mevsimsel olduğundan herhangi bir lezzet eksikliğiyle karşılaşmayacağınız gibi kilo verirken sağlığınızı da korumuş olarak eğlenceli bir diyet uygulayacaksınız.