Kışlık Yiyecek Hazırlamanın Püf Noktaları

Yaz mevsiminde taze sebze ve meyveleri kış mevsiminde de tüketebilmek amacıyla konserve, dondurma, kurutma, tuz ya da şeker ila koruma yöntemlerine yönelirken yapılması gereken kurallardan bahsedildi. Diyet Uzmanı Diyetisyen Merve Çapaş, kışlık besinler hazırlarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunduğunu söyledi. Diyetisyen Çapaş, konserve yönetiminin aile içerisinden görülen en eski kışa hazırlık yöntemlerinden birisi olduğunu söyleyerek “Isı uygulaması yöntemi ile besinlerin bozulması önlenmiş olur. Konserve yeterli miktarda ısıtılmış ve kapağı sıkı bir şekilde kapatılmışsa konservelerde bozulma söz konusu olmaz ve besinler sağlıkla korunmuş olur. Konserve besinler daha yüksek derecelerde sterilize edildiği için, besin seviyesinde azalma olmaktadır” dedi.

712846Merve Çapaş, kurutma uygulamasının da geleneksel olarak kullanıldığını, öncelikle patlıcan, biber, domates gibi sebzeler ile kayısı, erik, elma gibi meyvelerin sıklık ile bu işlemden geçirildiğinin altını çizdi. Çapaş, şunlardan da bahsetti: “Burada ki amaç; mikro organizmaların gereksinimi olan nem oranını düşürmeye çalışmaktır. Lakin sebze ve meyvelerin su içeriğini 10 – 20’nin altına düşürmeye çalışılırken önemli miktarda C vitamini kaybının olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bazı B vitamini kayıpları ise güneşe maruz kalma derecesine bağlı olmaktadır. Bu sebeple besinler gölgede kurutulmalıdır. Kurutulan sebze ve meyveler karanlık ve serin yerlerde saklanırsa vitaminlerindeki kayıp daha da az olacaktır. Bir diğer örnek olarak, tarhana da güneşte kurutularak kışa hazırlanan yiyeceklerdendir. Güneşte kurutulursa başta B2 olmak üzere birçok vitamin kaybına uğrayacaktır. Bu sebeple gölgede ve üzerine bir örtü örtülüp kurutulmalıdır.”

kurutmaTuz ile korumanın da seneleredir besinlerin korunmasında kullanıldığından bahseden Çapaş, bu yolla özellikle turşu yapımında, salamura yaprak tuz ile mikro organizmanın çoğalmaması için gerekli olan nemin düşürüldüğünden bahsederek şöyle devam etti: “Bu besinlerin besleyici seviyesi az olup kullanımından özellikle hipertansif insanların kaçınması gerekmektedir. Şeker ile koruma yöntemi de tuz ile benzerdir. Bu uygulama özellikle reçel, marmelat yapımında kullanılır. Sık kullandığımız yöntemlerden bir diğeri de dondurma yöntemidir. Besinlerin derin donduruculara konulması ile taze kalması amaçlanmaktadır. Burada önemli yer, dondurulmaya uygun taze sebzeler paketlenmeden önce kaynatılmakta olan suya 1-2 dakika süre ile dökülüp, çıkartılmasıdır. Bu uygulama sebzelerde vitamin kaybına sebep olan enzim aktivitelerinin durdurulmasını sağlar. Haşlanan sebzeler, soğuk su altında hemen soğutulmalıdır. Bekletmeden paketlenmeli ve dondurucuya yerleştirilmelidir. Aynı zamanda dondurulmuş sebzeler çözdürülmemelidir. Direk kaynar suya atılıp pişirilmelidir. Bu noktalara dikkat edip uygulanırsa dondurma yöntemi besinin özelliğini diğer saklama yöntemlerine göre tazeye en yakın koruyan ve tercih edilmesi yöntem olacaktır.” demiştir.

dondurucu

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

kışlık yiyecek, kurutma, dondurma, kışlık yiyecek hazırlama yöntemleri, kışlık yiyecek hazırlarken nelere dikkat edilmelidir, yiyecekleri kuruturken dikkat edilmesi gerekenler, besinleri dondururken dikkat edilmesi gerekenler