Saç Ektirme Nasıl Yapılır? Saç Ektirme Zararlı mı?

Erkeklerin en büyük korkularından biri saç dökülmesi ve buna bağlı olarak ileride kel kalma korkusu. Özellikle erkeklerde yaygın görülen seyrek saç ya da kelliğin nedenleri altında birçok sebep yatmaktadır. Saç dökülmesi, saç ektirme operasyonu, saç dökülme nedenleri, saç ektirmek zararlı mı? tüm bu sorularınız hakkında bir yazı hazırladık.

Saç Dökülme Nedenleri Nelerdir?

Genellikle erkeklerde görülen saç dökülme nedenleri; hormonel sebepler, genetik faktörler, çevresel etkenler, stres, yaş gibi etkenler başlıca saç dökülme nedenleri arasındadır. Normal saç sıklığı cm2 başına 70-100 adet saç düşmesidir. Bu yoğunluk % 50 azalma gösterdiğinde saç dökülmesi anlaşılmaya başlar.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle ne kadar sürede yapıldığı yapılacak ekimin alanına göre değişir. Ortalama 4–6 saat kadar sürer. Yatmayı gerektiren bir işlem değildir. İşlemden sonra bir kaç saat dinlenilmesi yeterli olur. Saç ekiminde kullanılan teknoljide genellikle Fue saçekimi yöntemi kullanılmaktadır. Öncelikle hastanın 1 hafta öncesinden kendisini hazırlaması için kan sulandırıcı ilaçlar içmemesi ve sigarayı bıraklması ya da mutlaka azaltması gerekir. Hastanın isteği doğrultusunda saçın en az olduğu bölge belirlenerek işaretlenir. Saç ekiminde kullanılacak olan mikro cerrahi punclar hastaya özeldir ve birli ikili üçlü dörtlü saç kümecikleri oluşturulur. Oluşturulan bu kümeciklere greft denir. Bu kümecikler özel bir solüsyonda bekletilerek beslenmesi sağlanır. Daha sonra bu kümecikler işaretlenen alana yani deri içerisine ekilir. Fue Saç Ekiminde bir seansta 5000 saç kökü yani 5000 grefte kadar saç ekimi yapılabilinir.

Saç Ekimi Zararlı mı?

Fue saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi teknikleri gibi bir ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara,enfeksiyon,kanama,yara açılması,yara izi gibi genel ameliyat risklerini taşımaz. Burada önemli olan hastaların ekim sonrası saç bakımı ve kontrollerini aksatmaması verilen ilaçları kullanması ve de yıkamayı doğru yapması gerekmektedir.

Yeni Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi işleminden sonra saç ekilen alanda koyu kırmızımsı ya da siyah kabuklanmalar görülür bu normal bir durumdur. Bu kabuklanmayı önlemek için günde 1 kez saçınızı yıkamanız tavsiye edilmektedir. 7-10 gün içerisinde bu kabuklanmalar hemen dökülür ve saç ekimi işleminden 15 gün sonra kişinin saç ektirdiği belli olmaz. Saç ekiminden sonra 15.gün ile 3.ay arası ekilen saçlar dökülmeye başlar Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 6. ay  civarında çıkmaya başlar. Daha sonra saçların tamamının çıkması 9-12 ayı bulabilmektedir.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saç ekimi, saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi zararlı mı, saç ekimi ne kadar sürer, saç ekiminde yeni saç ne zaman çıkar, saç ektirme yöntemleri, kel, kellik, kellik nedenleri, saç dökülmesi, saç dökülme nedenleri