Saç Sağlığı ve Saç Bakımı

Özellikle soğuk havaların gelmesi ile birlikte sadece cildimizde değil saçlarımızda da bir takım problemler meydana gelir. Soğuk havaların etkisi ile birlikte saçlar kuruyarak yıpranmaya ve kırılmaya yüz tutarlar. Bu dönemlerde saçlarınızı korumak ve saç bakımınızı yapmanız önemlidir. Saç bakımınızı yaptırmanız dışında doğru şampuanları, saç kremlerini ve maskelerini kullanmanız saç sağlığını korumanın başımda gelmektedir.

Saç sağlığını korumanın temel nedenlerinden biride doğru tarak kullanımıdır. Sert kıllara sahip taraklar ile saçlarınızı açmak isterken kökten kopmasına ya da kırılmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle tarak seçimini yumuşak kılları olan taraklardan yana kullanın. Bunun dışında çok dolaşık saçları açmak için mutlaka besleyivi özelliği olan ve açıcı özellikteki saç kremlerini ya da losyonlarını kullanın. Saç sağlığını korumak istiyor fakat zaman bulamadığınız için kuaföre gidemiyorsanız evde hazırlayacağınız doğal saç maskeleri ile saçlarınızı canlandırabilir ve parlamasını sağlayabilirsiniz.

Ballı Canlandırıcı Saç Bakımı
– 1 orta boy avokado ( soyulmuş ve çekirdekleri çıkarılmış)
– 2 yemek kaşığı bal
Hazırlanışı: Ufak bir kasede malzemeleri ezerek karıştırın. Saça masaj yaparak uygulayın. 20-30 dakika bekletin. Her zaman yaptığınız şekilde saçınızı yıkayın.

Zeytinyağı Maskesi

– 5 yemek kaşığı zeyntinyağı,

– 2 yumurta,

– Bone

Hazırlanışı: Zeytinyağını ve yumurtayı birlikte çırpın ve saçınıza uygulayın.Zeytinyağı ve yumurta karışımını saçınıza uyguladıktan sonra bone veya streç yardımıyla iyice sarın.15 dakika saçınızı bu şekilde beklettikten sonra bol suyla durulayın.

Besleyici Saç Maskesi
– 1 yumurta sarısı,

– 1 çay bardağı demlenmiş çay,

– 1 çorba kaşığı badem yağı ve 2 damla limon suyunu bir kapta karıştırın. Saç diplerinize sürüp masaj yaparak iyice yedirin. 10-15 dakika bekleyip şampuanla yıkayın. 

Parlak Görünümlü Saçlar için Maske

1 fincan taze sıkılmış limon suyu veya sirke. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bir fincan limon suyu ya da sirkeyi saçlarınıza döküp, masaj yaparak iyice yedirin. Ardından saçlarınızı durulayın. Saç kremi sürün ve yıkayın. Bu, saçlarınızdaki tüm kiri alır ve saçlarınıza nefis bir parlaklık verir. Bu yöntemi 2 haftadan önce tekrarlamayın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saç bakımı, sağlıklı saçlar, doğal yöntemler, saç maskesi, evde yapılan maskeler, evde saç maskesi nasıl yapılır, doğal saç maskesi