Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Tüm Dünya üzerinde etkili olan ve insanların ölümüne bile sebep olan obezite hastalığı gün geçtikçe hızla ilerlemekte ve kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Birçok nedene bağlı olarak gelişen obezite hastalığının temel nedeni yanlış beslenme alışkanlıkları ve yeme bozukluğudur. Bunun dışında hormonel nedenler, genetik sebepler, bazı hastalıkların oluşması ve bazı ilaçların kullanılmasından dolayı fazla kilolara sahip olur ve dolayısıyla obezite ile mücadele etmek zorunda kalırız.

Obezite hastalığı ile mücadele eden kişiler genellikle diyetisyen ve uzman doktorların kontrolü altında fazla kilolarını verirken verilecek fazla kilo miktarı az olan kişiler genellikle kendi çabaları ve diyetleri ile kilo vermeyi başarırlar. Fakat kimi kişiler kilolu olduklarını itiraf ederken kimi kişiler ise kilolarının normal olduğunu ve kilo vermemesi gerektiğini savunur. Her ne kadar görüntü olarak bazı kişiler bize balık etli olarak tabir edildiği şekilde görülsede aslında fazla kilolara sahip biri olabilir.

Kişinin fazla kilolara sahip olup olmadığı ise son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz vücut kitle indeksi hesaplama yöntemi ile basit bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Boy ve kilo arasındaki bağlantının hesaplanması ve buna göre belirli ölçüler ile sınırlandırılan tablo değerine göre kişinin kilolu olup olmadığı ya da ne kadar kilolu olduğu hesaplanmaktadır. Yani vücut kitle indeksi kişinin boyunun karesi hesaplanarak kiloyu bu sonuca bölerek hesaplanmaktadır. Örnek: 60 kilo ve 170 boyunda olan bir kişinin vücut kitle indeksini hesaplamak istersek 170×170=2,89 60/2,89=20,7 olarak hesaplanır. Yani kişinin vücut kitle indeksi 20,7’dir.

Sadece çıkan sonucun hesaplanması önemli olduğu kadar çıkan sonucun ne anlama geldiği de aynı şekilde önemlidir. Belirli aralıklara göre kişinin kilosunun açıklamasını yapan tablo, kişinin çok ya da az kilolu olduğunu belitmektedir. Bu tabloya göre ise;

– 0 ile 18.4 arası zayıf,

– 18.5 ile 24.9 arası normal kilolu,

– 25.0 ile 29.9 arası fazla kilolu,

– 30.0 ile 34,9 arası şişman

– 35.0 ile 44.9 arası obez,

– 45 ve üzeri ise morbid obez olarak nitelendirilmektedir.

Sizde vücut kitle indeksinizi hesaplayarak boyunuz ve kilonuz arasındaki bağlantıyı ve bu bağlantıya göre kilonuzun ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer kilolu kategorisinde yer alan biriyseniz kendinize uygun birtakım önlemler alabilir, basit egzersizler yapabilir ya da uygulaması kolay olan diyet programlarını uygulayarak ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

fazla kilolar, aşırı kilo, morbid, obez, obezite hastalığı, vücut kitle indeksi hesaplama, kilo hesaplama, ağırlık hesaplama, boy ve kilo hesaplama, vücut kitle endeksi hesaplama, fazla kilolumuyum