Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay , siyah çay bitkisinden üretilmektedir. Siyah çayında elde edildiği çay yani bilimsel adıyla camellia sinensis yapraklarından yeşil çayda elde edilmektedir. Aynı bitkinin yaprakları olmasına rağmen yeşil çayı siyah çaydan daha çok konuşulmakta, daha faydalı olduğu belirtilmektedir. Bunun nedeni ise siyah çayın işlem görerek o hale ulaşmasından kaynaklıdır. Siyah çay gördüğü işlemler sonucunda besin değerlerini kaybetmektedir. Yeşil çay yaprakları ise daha az işlem görerek antioksidan özelliğini korumaktadır. Bu nedenle yeşil çay siyah çaya oranla daha sağlıklı ve faydalıdır.

yeşil çay

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay son yıllarda daha da çok  değerlenerek adını duyurmaya devam etmektedir. Çok sağlıklı bir içecek olan yeşil çay kolesterol düşürür. Kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Tansiyonu düşürür, şeker hastalığından korur. Yağ yakılmasında yardımcı olur. Antioksidandır. Metabolizmayı hızlandırır. Kalp sağlığını korur.  Diş çürüklerini önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeşil çay çok sayılan tüm rahatsızlıklara iyi gelmekle beraber kilo verdirmesi konusundaki etkisi de bilinmektedir.

yeşil çay

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay en iyi antioksidanlardan biridir. Yağ yakılmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde  kilo vermenizi ayrıca ödemlerden uzaklaşmanızı sağlar.Diyet listelerinde ara öğünlerde en çok tercih edilen içecektir. Diyetisyenler ve zayıflama uzmanlarınca en çok önerilen yağ yakıcı içecek yeşil çaydır. Ayrıca yeşil çayın iştah azalttığı da bilinen etkileri arasındadır.

yeşil çay zayıflatır mı

Yeşil çayın zayıflatmaya etkisi kesinlikle vardır. Fakat düzensiz beslenerek, aşırı yağlı yiyerek , az su tüketerek ve az hareket ederek yeşil çayın kilo verdirici yönünü görmeniz imkansızdır. Yeşil çayın kilo vermenize katkısı olması için temiz beslenmelisiniz. Hareketsiz yaşamdan kurtulmalısınız. Bol su tüketmelisiniz ki yeşil çay kilo verdiğiniz süreçte yağ yakımınızı hızlandırsın ve zayıflarken  yardımcınız olsun.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çay kafein içerir ve eğer kafein tüketmemeniz gereken bir durumunuz varsa (hamilelik gibi) yeşil çay içmemelisiniz. Ayrıca akşam saatlerinde içilen yeşil çay uykunuzu kaçırabilir ve fazla yeşil çay içerseniz çarpıntı yapabilir. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız yeşil çayın kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

yeşil çay