Yüzümüzü Temizlerken Yaptığımız 7 Hata!

Cildimiz belkide en şık giysimiz, en parıltılı aksesuarımız. Fakat zaman zaman cildimizde bazı sivilce, akne ve onların sonucunda ortaya çıkan sivilce lekeleri gibi sorunlar ile karşılaşabiliriz. Gerek ergenlik dönemi, gerek güneş lekeleri, stres, yanlış beslenme gibi nedenlerle cildimiz her geçen gün parlaklığını ve canlılığını biraz daha yitirmek durumunda kalır.

Cildimizin yenilenmesi, sıkılaşması ve pürüzsüz olması için özellikle bayanların bir kısma pahalı krem kullanır yada bir kısmı ise cerrahi operasyon geçirerek eski cildine kavuşmak ister. Tüm kadınlar iyi bir cildin temiz bir ciltten geçtiği konusunda hem fikir. Bu yüzden makyajımızı çıkarmak için veya cildimizi temizlemek için bazen sabun veya losyonlar kullanarak temizlenmek isteriz. Yüzümüzü temizlemek çok basit bir aşama gibi görünsede yapılan küçük yanlışlar uzun vadede problemlerin oluşmasına ve bu yanlışların tekrarlanması ile birlikte çeşitli cilt hastalıklarına ve deformasyonlara uğrayacağını unutmayın.

1- İyi bir cilt temizliği için ilk aşama doğru temizleyici ürünü seçmek. Eğer cilt tipinize uygun temizleme losyonu kullanmazsanız cildinizde zamanla kızarıklık, nem kaybı, pul pul dökülme gibi şikayetler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2- Temizlik konusunda belki takıntılı olabilirsiniz fakat cildinizi gün içerisinde maksimum 2 defa yıkamanız gerektiğini unutmayın. Çünkü fazla yıkamak cildinizin doğal nem dengesini bozarak kurumasına neden olacaktır.

3- Sıcak su gözenekleri açar bulgusu tamamen yanlıştır. Sıcak su cildinizin yağ tabakasına zarar vererek nem dengesini bozar. Bu nedenle suyun ne sıcak ne soğuk olmasına yani ılık olmasına dikkat edin.

4- Cildinizdeki ölü deriyi atmak adına temizleyici jeli sürdükten sonra sert bir şekilde ovarak arındırmaya çalışıyorsanız cildinizde deformasyon oluşması kaçınılmazdır.Bu nedenle hafif bir şekilde cildinize masaj yaparak temizlemeye özen göstermelisiniz.

5- Yüz temizliğinde çok yıkamanın zararı olduğu gibi az yıkamanında bazı sorunlar yaratabileceğini unutmayın. Özellikle akşamları makyajınızı çıkarmadan uyumak gibi bir hata yapıyorsanız akne, siyah nokta, kırışıklık gibi problemlerin oluşmasınıda göze almalısınız.

6- Önemsiz bir detay gibi görünse de havlunun yumuşak dokuda olması ve cildinizi kurularken hafif bir şekilde silmeniz cilt kırışıklıklarının oluşmasını engeller. Ayrıca cilt tipinize uygun nemlendiricileri tercih etmek cildinizde oluşacak aşırı yağlanmayı önlemektedir.

7- Cildinize kayısı, üzüm çekirdeği veya badem gibi yağları tercih edin. Fakat yağları uyguladıktan sonra cildinizde bırakmayarak nemli havlu veya bez ile fazlasını mutlaka alın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt, cilt temizliği, cildi temizlerken yaptığımız hatalar, temizlik, yüz yıkaması, yüz temizliği, makyaj temizliği, kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, badem yağı, iyi bir cilt